Jak ograniczyć koszty związane z użytkowaniem klimatyzacji?

Obawa przed zwiększeniem rachunków za prąd po zamontowaniu klimatyzatorów jest naturalna. Nie trzeba jednak rezygnować z komfortu termicznego dla wątpliwej oszczędności. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, aby stanowczo ograniczyć koszt klimatyzacji w domu

Zasada 1: zmniejszenie liczby źródeł ciepła

Podczas naprawdę gorących dni warto zadbać o to, aby jak najmniej promieni słonecznych przedostawało się do wnętrza budynku. Przyczyniają się one w znaczącym stopniu do zwiększenia temperatury w pomieszczeniach, co przekłada się na intensywniejszą pracę klimatyzacji, która musi pobierać więcej energii. Zasłony lub żaluzje na oknach z pewnością okażą się pomocne. Warto też ograniczyć – jeśli jest to możliwe – gotowanie oraz pieczenie, stanowiące kolejne źródło ciepła.

Zasada 2: szczelne zamknięcie pomieszczeń

Otwarte okna i drzwi podczas użytkowania klimatyzacji mijają się z celem. Przez otwory wlatuje gorące powietrze z zewnątrz, co podnosi temperaturę w środku budynku. W ten sposób roczne zużycie energii przez klimatyzator staje się zbyt wysokie. Poza tym minimalizuje skuteczność chłodzenia. Trzeba więc zadbać o zamknięcie wszystkich pomieszczeń. Wietrzenie pokojów zalecane jest nocą, gdy temperatura zewnętrzna spada do komfortowych wartości.

Zasada 3: regularne czyszczenie klimatyzacji

Zanieczyszczony filtr, zapchany wymiennik czy nieszczelność w systemie mogą wpłynąć na miesięczny koszt klimatyzacji. Zakurzone lub niesprawne urządzenie pobiera więcej energii, aby osiągnąć docelową temperaturę. Należy regularnie czyścić filtr powietrza oraz pozostałe widoczne elementy. Na dodatek zaleca się okresowe przeglądy wraz z kompleksowym czyszczeniem i odkażeniem klimatyzatora, które dodatkowo pozwolą zidentyfikować oraz naprawić wszelkie usterki. Czysta klimatyzacja funkcjonuje w najwydajniejszy sposób.

Zasada 4: planowanie użytkowania

Klimatyzator działający cyklicznie na najwyższych obrotach nie jest oszczędną metodą schładzania. Znacznie lepiej ustawić niewielką moc w trybie pracy ciągłej. Kalkulator zużycia energii jasno wskazuje, że intensywne ochładzanie pokoju po prostu się nie opłaca – nawet jeśli szybko przynosi ulgę. Poza tym warto pamiętać o ustawieniu właściwej temperatury. Nie powinna ona różnić się od zewnętrznej więcej niż o 7°C.