Czyszczenie wentylacji i klimatyzacji

Aby instalacja wentylacyjna działała prawidłowo, potrzebna jest regularna i fachowa konserwacja. Okresowe czyszczenie wentylacji zapewni dopływ czystego, świeżego powietrza do obsługiwanych pomieszczeń. W naszej ofercie znajduje się profesjonalne czyszczenie oraz serwis przewodów wentylacyjnych. Połączyliśmy bogate doświadczenie z innowacyjną technologią. Korzystamy z nowoczesnych maszyn, dzięki czemu gwarantujemy utrzymanie instalacji w należytym stanie higienicznym.

Każde czyszczenie klimatyzacji domowej i wentylacji rozpoczynamy od inspekcji przewodów, którą przeprowadzamy także po zakończeniu prac. Czyścimy urządzenia wraz z podzespołami. Przeprowadzamy kontrole stanu technicznego, regulujemy instalacje oraz zapewniamy serwis maszyn. Wykonujemy ponadto badania mikrobiologiczne i sporządzamy protokoły z pełną dokumentacją zdjęciową i wideo. Naszym Klientom oferujemy także fachowe doradztwo w zakresie utrzymania instalacji w czystości. Świadczymy usługi zarówno osobom prywatnym, sklepom, instytucjom, przedsiębiorstwom i firmom. Terenem naszego działania jest głównie Wrocław, Dolny Śląsk i pobliskie województwa.

Utrzymywanie instalacji wentylacyjnej w czystości wpływa na poprawę samopoczucia i komfortu osób przebywających w pomieszczeniach. Ponadto znacznie zmniejsza się ryzyko pojawiania problemów z zatokami, migreny, alergii, zaczerwienionych oczu czy zmęczenia. Prawidłowo serwisowana instalacja wentylacyjna będzie także mniej narażona na usterki i awarie. Do najczęstszych oznak tego, że w powietrzu znajdują się zanieczyszczenia należą: zabrudzone elementy nawiewne/wywiewne, zapylenie w pomieszczeniu, pojawienie się pleśni i głośna praca urządzeń.

Lokalizacją naszej firmy jest Wrocław. W razie jakichkolwiek pytań związanych z czyszczeniem instalacji wentylacyjnych zapraszamy do kontaktu. Gwarantujemy wysoką jakość świadczonych usług oraz indywidualne podejście do Klienta. Nasi pracownicy to rzetelni, doświadczeni fachowcy wykonujący powierzone im zadania z pełnym zaangażowaniem. Zapraszamy do współpracy!

Czyszczenie wentylacji i klimatyzacji FAQ – Najczęściej zadawane pytania:

Kiedy należy czyścić instalację wentylacji?

Pierwsze czyszczenie instalacji wentylacji bardzo często wykonuje się już przed etapem oddania instalacji do użytkowania. Przed montażem przewodów wentylacyjnych, jak i w jego trakcie, niejednokrotnie dochodzi do zabrudzenia ich powierzchni. Najczęściej dzieje się tak w wyniku składowania elementów wentylacyjnych w nieodpowiednich warunkach, braku zabezpieczenia wnętrza przewodów oraz podczas wykonywania prac budowlanych w ich pobliżu. Uruchomienie nowo wykonanej instalacji wentylacji, przez nagromadzone zanieczyszczenia, spowoduje natychmiastowe zabrudzenie urządzeń takich jak centrale wentylacyjne czy wentylatory oraz elementów nawiewnych/wywiewnych.
Kolejne prace związane z czyszczeniem instalacji wentylacji są wynikiem bieżącego użytkowania układu wentylacyjnego, w trakcie którego dochodzi do zabrudzenia powierzchni wewnętrznych przewodów. Dotyczy to szczególnie obiektów o charakterze przemysłowym i gastronomicznym, gdzie występuje większe nagromadzenie zanieczyszczeń w powietrzu.

Jak często wykonywać czyszczenie instalacji wentylacji?

Częstotliwość czyszczenia instalacji wentylacji uzależniona jest od przeznaczenia obiektu- biura, lokale gastronomiczne, obiekty przemysłowe, szpitale itp., głównie ze względu na środowisko, w którym użytkowana jest wentylacja mechaniczna. Z tego względu, co najmniej raz w roku, należy przeprowadzić kontrolę stanu zabrudzenia przewodów wentylacyjnych, np. poprzez wprowadzenie kamery inspekcyjnej przez klapy rewizyjne do ich wnętrza. Na podstawie przeprowadzonego monitoringu decyduje się o konieczności wykonania czyszczenia instalacji. W niektórych przypadkach, z powodu dużej ilości zanieczyszczeń w powietrzu, czyszczenie układu wykonuje się nawet kilka razy w roku.

W jaki sposób wykonuje się czyszczenie instalacji wentylacji?

Do przeprowadzenia czyszczenia instalacji wentylacji bardzo istotny jest odpowiedni dostęp do samych przewodów wentylacyjnych. Niezbędne są również rewizje wentylacyjne, które umożliwiają wprowadzenie profesjonalnego sprzętu do czyszczenia do wnętrza przewodów wentylacyjnych. Instalacja wentylacji podczas wykonywania czyszczenia musi być wyłączona z użytku.
W zależności od rodzaju zabrudzenia, jak kurz, pył, tłuszcze, mgła olejowa czy osad spawalniczy, dobierane są odpowiednie metody czyszczenia- metoda sucha, na mokro, gorącą parą lub inne, oraz wybierane są odpowiednie atestowane środki czyszczące.
W końcowym etapie czyszczenia instalacji wentylacji można przeprowadzić dodatkowo dezynfekcję powierzchni przewodów wentylacyjnych, poprzez wpuszczenie mgły środka chemicznego służącego do likwidacji drobnoustrojów i bakterii, oraz badania mikrobiologiczne w celu dokładnego potwierdzenia skuteczności przeprowadzonych prac. Najczęściej tego typu prace przeprowadza się w obiektach utrzymujących wysoki reżim czystości środowiska pracy, jak szpitale czy laboratoria.
Po przeprowadzeniu czyszczenia należy przedstawić Inwestorowi protokół w postaci zdjęć i nagrań z wykonanego czyszczenia, który przedstawia efekty wykonanych prac.

Jaki jest koszt czyszczenia instalacji wentylacji?

Koszt czyszczenia instalacji wentylacji uzależniony jest od wielu składowych. Cena za wykonanie usługi zależy przede wszystkim od wysokości, na której zamontowane są przewody, dostępu do instalacji, od długości i wymiarów przewodów, ilości urządzeń (centrale wentylacyjne, wentylatory), rodzaju zabrudzenia, zakresu czyszczenia rozszerzonego o dezynfekcję instalacji i badania mikrobiologiczne oraz od tego czy wstawione zostały klapy rewizyjne. Najlepszym sposobem na przygotowanie rzetelnej oferty na wykonanie czyszczenia instalacji wentylacji jest przeprowadzenie wizji lokalnej na obiekcie i skonsultowanie zakresu prac z Inwestorem.

Ile trwa czyszczenie instalacji wentylacji?

Na czas trwania czyszczenia instalacji wentylacji składają się takie same czynniki jak w przypadku wyceny wykonania usługi. Uzależniony jest on przede wszystkim od wysokości, na której zamontowane są przewody, dostępu do instalacji (np. pełna zabudowa G-K, obszar nad linią maszynową), od długości i wymiarów przewodów, ilości urządzeń (centrale wentylacyjne, wentylatory), rodzaju zabrudzenia, zakresu czyszczenia rozszerzonego o dezynfekcję instalacji i badania mikrobiologiczne oraz od tego czy wstawione zostały klapy rewizyjne. Najlepszym sposobem na oszacowanie czasu wykonania usługi czyszczenia instalacji wentylacji jest przeprowadzenie wizji lokalnej na obiekcie i skonsultowanie zakresu prac z Inwestorem.

Purevent Sp. z o.o.
ul. marsz. J. Piłsudskiego 74, lok. 320
50-020 Wrocław
NIP: 897-184-67-61

Grzegorz Kulwanowski
+48 502 959 434
Tomasz Górny
+48 502 959 454

biuro@purevent.pl